četvrtak, 19. travnja 2012.

Encaustic painting...

...odnosno, slikanje peglom umjesto kistom!
Nakon što sam vidjela slike koje nastaju upotrebom pegle i voštanih bojica, znala sam da to još jedna u nizu tehnika koje želim naučiti i tako sam si naručila peglu za encausticu, voštane bojice i papire od starih kalendara sam imala (eto kako je dobro sve čuvati hehe...podloga mora biti takva da ne upija vosak), samo je trebalo naći vremena da se poigram, a s obzirom da sam u posljednje vrijeme najviše "na igli" odnosno ručnim radovima, dobro mi je došlo malo promjene i kao što je lijepo rekla Zdena "slikanje peglom oslabađa od stresa"! Dala sam si oduška i uistinu sam uživala, a ovo su moje prve slike naslikane peglom - za početnika su ispale sasvim u redu - jer volim apstraktno :)))) I vjerujte, kad krenete, ne možete stati! Eh, sad još samo zamislite odgovarajući paspartu i okvir...jeste? Onda pogledajte što sam ispeglala!
Iza zavjese!
Ružin oblak!
U nekom drugom svijetu!
Bijela ruža!
Nemam pojma :)))
Dvije ruže!
Na dnu!
Put u nepoznato!
Kuda idem?
Neobični prizor!

A ovo je pegla!

No, to sam ja, ali ukoliko želite pogledati prava umjetnička djela slikana ovom tehnikom pogledajte i  pročitajte OVDJE! Hvala Zdeni koja me upravo tim tekstom potaknula na ovu vrstu umjetničkog i kreativnog izražavanja!
Jesam vas zagrijala? Što vi mislite? Kako bi nazvale sliku "nemam pojma"?
Hvala vam što me čitate, a ja ću i dalje vrlo rado čitati vas!

nedjelja, 15. travnja 2012.

Vezeni i heklani jastuk!!

Nakon posta u kojem sam vam pokazala vez na lampi, istu šemu sam koristila na ovom jastuku, ali sam dodala malo zelenila te sam koristila šatirano roza boju konca i žutu! Nakon što sam dovršila vezenje na domaćem tkanom platu, obje strane jastuka sam opheklala te sam heklanjem spojila jastuk. Punjenje sam sašila od angin pamučne roza tkanine za jastuke tako da se kroz heklani žuti dio vidi roza boja!
 
 Evo, pogledajte ga sa svih strana :)))
S obzirom da sam dobila nekoliko upita o tome kako se veze koji bod, a ne nalazim dovoljno vremena da napravim tutorijale o tome, a kad ga i nađem, onda mi nema tko fotografirati,  ali obećavam da ću jednom i to doći na red, a do tada možete pogledati nešto o vezu i nekim od bodova na ovom blogu:
"Tina vez"!
Do čitanja!

ponedjeljak, 9. travnja 2012.

Lampa!

Ovo je za mene bio izazov, od klobuka za lampu napraviti nešto neoubičajeno, a to je bio vez na lampi i heklane ružice unutar cvijeta, te heklanje čipke koja je dodatno uljepšala cijelu lampu! Kako vam se sviđa?
Naime, ova lampa krasi izlog "I. Galerije" u Koprivnici, vlasnice Ivančice Pavešić-Šurić, mlade poduzetnice koja cijeni i voli ručni rad! Hvala Ivančici kojoj želim puno uspjeha u daljnjem radu!
 
Ovako je tekla izrada...vezenje na lampi između tkanine i plastificirane unutrašnjosti nije bilo nimalo lako, ali je bilo pravo zadovoljstvo! Nakon što sam dovršila vezenje, jednostavno je nedostajalo "ono nešto", pa sam isehklala male ružice koje sam potom prišila u sredinu svakog cvijeta! Uživo izgleda puno ljepše!
I onda je nastala i njezina sestra, sva u plavim cvjetićima koji idu u nizu ukoso u tri reda i sa isheklanom plavom čipkom!
Nadam se da vas blagdani nisu previše uljuljkali i da ćete već sutra biti vrijedne!
Do čitanja!

srijeda, 4. travnja 2012.

Uskrs!

U Hlebinama je na Cvjetnicu održana izložba "Uskrs nekad i danas" te su tom prilikom posjetitelji mogli vidjeti stare tradicijske i suvremene običaje ukrašavanja uskršnjih jaja, a izložba je upotpunjena vrijednim ručnim radovima koje su izradile hlebinske žene (točnije, nas 15), te domaćim specijalitetima koji su se pripremali do rane zore. U nekoliko fotografija ću vam pokazati manji dio izloženih jaja, od onih koja su oslikana tehnikom pisanja voskom i stuganjem boje (datiraju još iz 1981.g. pa nadalje) do onih koje ukrašavaju mlađe generacije raznim tehnikama, kao npr. danas vrlo popularnom salvetnom tehnikom,  omotana vunom ili koncem, ukrašena tjesteninom ili pak izrađena od špage!
Hvala Marijani Generalić koja ulaže puno truda kako bi Hlebine oživjelo i kako bi se sačuvala tradicija!

Ovom prilikom vam predlažem da zavirite u "Galeriju Josipa Generalića", atelier, staru kuću Ivana Generalića ili etno kuću, a ukoliko vas put nanese u Podravinu ovaj doživljaj nemojte propustiti!

Više o tehnici oslikavanja jaja voskom i struganjem možete pročitati ovdje:"zbornica.com",
kao i ovdje: "24sata.hr - prirodne tehnike bojenja jaja"! 

 Dio možete pročitati i u tekstu koji slijedi, pa ukoliko se želite okušati u ukrašavanju uskršnjih jaja zahtjevnijim tehnikama, još uvijek imate vremena!
Kako su to radili naši stari?  
Tehnika za koju ste sigurno čuli jest batik tehnika. Batik tehnika je tehnika ukrašavanja jaja tekućim pčelinjim voskom (pčelinji vosak naći ćete na svakoj tržnici). Ta je tehnika stari običaj ukrašavanja za koji se koristi komadić trsa vinove loze. Vrh trsa vinove loze zovemo batik. Taj se batik uranja u tekući pčelinji vosak i na jednostavan način se šara po pisanicama. Ova batik tehnika je stari čučerjanski običaj. Motivi koje možete šarati su raznoliki i mnogobrojni. To mogu biti sunce, grabljice, srčeka, križići, zubače, proljetno cvijeće, zvijezde, točkice, crtice, voće, povrće, imena i što god vam padne napamet. Postoje vjerovanja u narodu da svaki od uzoraka ima svoju simboliku. Primjerice, za sunce se smatra da ima čarobna svojstva, zvijezde predstavljaju uspjeh, ptice pak dobru žetvu, voće i povrće znače sretan život, dok su životinje simboli bogatstva. 
Konavoska (okolica Dubrovnika) tehnika je također batik tehnika koja prilikom oslikavanja koristi glavičastu iglu zabodenu u komadić drva ili olovku. Konavoska tehnika poznata je po vrlo preciznim motivima. Iglicom se ponajprije napravi precizna točkica, nakon čega se naglim potezom crticom može izvesti prekrasan niz motiva. 

Osim kuhanih jaja, možemo ukrašavati i ispuhana jaja. Bjelanjak i žumanjak se ispušu kroz rupice na krajevima jajeta probušene iglom, a zatim se ta šuplja jaja oboje i dekoriraju. Ukoliko jaja želite objesiti na grančicu, tada kroz rupice navedite konac koji na jednoj ili obje strane možete učvrstiti gumbićem ili čvorićem. Osim oslikavanja, jaja možemo ukrašavati svilenim ili vunenim končićima, slamom, perjem, lišćem i mnogim drugim. 

A boje?
Jaja možemo bojati i prirodnima bojama. Ukoliko želite dobiti crvena jaja, tada ćete crvenu boju najbolje postići kuhate li jaja u vodi u koju ste dodali korijen broča, ciklu ili crveni radić. Svaka biljka ispušta iz sebe boju koja će pisanicama dati lijep crvenkasti sjaj.

Želite li crvenkasto–smeđa jaja tada ljuske crvenog luka treba prokuhati desetak minuta u vreloj vodi. Nakon toga dodajte žličicu octa i stavite unutra jaja da se skuhaju. Crno-smeđa jaja nastaju u vodi za kuhanje jaja prethodno iskuhajte korijen hrasta. Lijepu zelenu boju ćete postići uz pomoć koprive, špinata ili poriluka. Žuta će jaja postati od ljuske oraha koju kuhajte petnaestak minuta prije nego dodate jaja. U ljubičasto ćete obojiti pisanice budete li ih kuhali u vodi u koju ste stavili svježe ubrane ljubičice.


Mojim vjernim sljedbenicima, komentatoricama i svim čitateljima bloga želim da Uskrs bude početak novog proljeća vašeg života!